Związek 2.0 – kiedy rodzi się dziecko…

Miało być ciepło, przytulnie i radośnie. Mieliśmy stworzyć dom, do którego chce się wracać po pracy, w którym jemy wspólne posiłki i przeglądamy kolorowe książeczki z dzieckiem. Miało być wszystko… i wszystko jest. Tylko inaczej, boleśniej, bardziej jak w życiu. W momencie pojawienia się dziecka w życiu pary, zmienia się bardzo wiele. Dotąd byli parą romantyczną, parą kochanków. Od teraz są również parą rodzicielską i tej nowej roli trzeba się nauczyć.

Jest to etap, któremu mogą towarzyszyć kłótnie, wzajemne pretensje, oczekiwania i niezrozumienie. Mężczyzna może czuć się bezradny i niepewny w obliczu zmian pojawiających się w partnerce, jej zmiany fizycznej i emocjonalnej. Niepokój o to jak sobie poradzić, może skutkować oddalaniem się, unikaniem kontaktu, ucieczką w pracę. Kobiecie na tym etapie często towarzyszy poczucie osamotnienia i pogubienia. Zmiany w ciele mogą konfrontować ją z nieznaną dla mnie wcześniej cielesnością i bólami. Większe oczekiwania względem partnera nierzadko mają postać roszczeń i pretensji.

Ciąża i wczesne rodzicielstwo jest czasem wyzwań, ale niesie również ze sobą szansę na prawdziwą bliskość i czułość między partnerami i dzieckiem. To niezwykły moment brania i dawania opieki, zależności i głębokiego bycia razem. Zdarza się, że przeżywanie dziecka może być obarczone frustracją, niechęcią, wątpliwościami „Czy na pewno to była dobra decyzja?” „Czy będziemy dobrymi rodzicami?”, „Czy tak będzie już zawsze?” Częstą przyczyną konfliktów w parze jest niezrozumienie siebie i dziecka. Niemowlęta wywierają ogromny wpływ na swoich rodziców – mogą prowokować zarówno czułość, jak i wściekłość. Gdy emocje te nie są w odpowiedni sposób zaopiekowane, wpływają na zdolności rodzicielskie.

Zwiększenie świadomości przeżyć i potrzeb zarówno dziecka jak i siebie nawzajem, może być kluczową i konieczną zmianą do wprowadzenia, by poradzić sobie z kryzysem. Spotkania z terapeutą dają możliwość wypowiedzenia w bezpiecznych warunkach swoich myśli i wyrażenia emocji. Terapeuta pomaga rodzicom zrozumieć zachowania niemowlęcia i odczytywać jego niewerbalne sygnały. Zapewnia wentyl bezpieczeństwa, czym łagodzi napiętą sytuację.