Psychoterapia diady matka-niemowlę

Psychoterapia niemowląt zajmuje się jedną z najbardziej podstawowych, ważnych i twórczych relacji, jaką jest relacja rodzica z malutkim dzieckiem. Dzięki wynikom badań z zakresu neurologii i neonatologii, wiemy, że już noworodki posiadają większe niż sądziliśmy, zdolności odczytywania emocji i reagowania na nie.

Pojawieniu się na świecie nowego członka rodziny towarzyszy szereg emocji i zmian, w których nie trudno się zagubić. Zmęczenie, stres i presja bycia najlepszym rodzicem dla swojego dziecka bywa czasem nie do udźwignięcia. Ilość poradników i koncepcji opiekuńczo-wychowawczych zamiast pomagać i rozjaśniać, może przytłoczyć i zdezorientować młodych rodziców. Szczególnie duże trudności i presję odczuwają młode matki – użytkowniczki mediów społecznościowych, w których rysuje się utopijny obraz rodzicielstwa i macierzyństwa.

Trudności jakimi zajmuje się psychoterapia niemowląt dotyczą zarówno dziecka jak i rodzica. U dziecka najczęściej objawiają się dużą płaczliwością, trudnościami z zasypianiem i uspokajaniem, karmieniem, czy wykształcaniem regularności godzin aktywności i odpoczynku. U rodziców trudności mogą przybrać formę depresji poporodowej, lęków, wybuchów złości, poczucia osamotnienia, niezrozumienia i izolacji, czy kłótni między partnerami.

Psychoterapia niemowląt ma na celu wspomaganie relacji rodzica z dzieckiem i na odwrót. Jej zadaniem jest przywrócenie równowagi „wspólnego bycia”, by dla obu stron był to kontakt przyjemny, czuły i rozwojowy.

Bycie rodzicem małego dziecka, jak nigdy wcześniej wymaga poczucia bycia dorosłym i kompetentnym. Podczas swojej pracy pomagam rodzicom zrozumieć sygnały i mowę ich dziecka, aby poprawić wzajemną komunikację i odbudować harmonię w rodzinie.